Blog

Çevre ve Çiftçi Dostu Tarım ile Kalkının!

Günümüzde çiftçilerimizin üretim maliyeti sürekli artıyor. Özellikle artan tohum ve fide fiyatları, arazi kirası, sulama, işçilik masrafları, toprak ve bitkiler için kullanılan koruyucu ve geliştirici takviyeler birleştiğinde çiftçilerimiz için tarımsal e

Günümüzde çiftçilerimizin üretim maliyeti sürekli artıyor. Özellikle artan tohum ve fide fiyatları, arazi kirası, sulama, işçilik masrafları, toprak ve bitkiler için kullanılan koruyucu ve geliştirici takviyeler birleştiğinde çiftçilerimiz için tarımsal ekosistemi döndürmek zorlaşıyor. Bu durumda karşımıza çevre ve çiftçi dostu tarım çıkıyor. Çiftçilerimiz hem ekosistemi koruyan hem de bitki sağlığını geliştiren tedbirler alarak maliyet avantajı yakalayabilir, yatırımlarını sağlam adımlarla atabilir.

Doğru Gübre Tercihi Önemli

Öncelikle gübre bir çiftçi olarak kendinize sormanıza gereken temel soru şu olmalıdır: “Neden Gübre Kullanıyorum?” Gübre kullanma amacınız, tercihinizi belirlemenizde yardımcı olacaktır. Ayrıca gübre seçerken gübre içeriğinin hangi ürün gruplarını kapsadığını incelemelisiniz. İçerik olarak sizin ürün grubunuzu kapsamayan gübreler hem cebinize hem de ürünlerinize zarar verir. Öte yandan, uzun vadede toprağınıza zarar verecek sentetik gübrelerden uzak durmalısınız. Toprak sağlığının kaybolması yaptığınız tüm maliyetlerin yanında bir de verimsizlik maliyetinin eklenmesine neden olur. Bu durumda üretim ekosisteminiz kalıcı zararlar görebilir.

Çiftçi dostu gübre tercihi için aşağıdaki soruların cevabınızı gübrenizde arayabilirsiniz.

  • Gübreyi niçin kullanıyorum?
  • Kullandığım gübre ürünüme uygun mu?
  • Gübreyi kaç farklı alanda kullanabiliyorum?
  • Her kullanımda aynı sonucu veriyor mu?
  • Toprak sağlığını koruyor mu?
  • Organik Üretime Uygun Mu?

 

Minimum Harcama, Maksimum Verim
Yukarıdaki sorularınızın cevabını gübrenizde bulabiliyorsanız doğru yoldasınız. Ancak birkaç sorunun cevabını gübrenizde bulmakta zorlanıyorsanız o zaman size çevre ve çiftçi dostu Bontera Mikrobiyal Gübre’yi tavsiye ederiz. Her ürün grubuna rahatlıkla kullanabileceğiniz organik Bontera, başta toprak ve bitki ortak yaşamını koruyup geliştirmek için geliştirilmiştir. Toprak ve bitkileriniz için ayrı ayrı gübreler kullanmak yerine Bontera ile hasat zamanı yüksek verim elde edebilir, maliyetlerinizi optimize ederek minimum harcamayla, maksimum sonuca ulaşabilirsiniz.