Blog

Organik Tarım Nasıl Yapılır?

Son yıllarda ekosistemdeki kalıcı bozulmalar, sağlığa zararlı Genetiği Değiştirilmiş Ürünlerin (GDO) artması, insanların organik tarımla üretilmiş ürünlere yönlendirmiştir.

Son yıllarda ekosistemdeki kalıcı bozulmalar, sağlığa zararlı Genetiği Değiştirilmiş Ürünlerin (GDO) artması, insanların organik tarımla üretilmiş ürünlere yönlendirmiştir. Organik ürünlere ilginin giderek artması ise birçok çiftçiyi organik tarımı araştırmaya yönlendirmiştir.

Öncelikle belirtmeliyiz ki organik tarımın gerçekleştirilebilmesi için tüm organik tarım kriterlerine uygun bir üretim gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu noktada ise çitçileri organik tarım ilkeleri karşılıyor.

Bir ekosistem yönetimi olan organik tarım, her türlü kimyasal gübrelerin, genetiği değiştirilmiş tohumların, ilaçların ve sentetik koruyucuların kullanmayarak biyo-çeşitliğin ve toprak altı biyolojik canlılığın korunmasıdır. Bütünsel bir süreç olan organik tarım da agro-ekonomik, mekanik ve sosyal tüm metotlar birlikte uygulanmalıdır.

Çiftçilerimiz, organik tarım gerçekleştirebilmek için GDO’suz tohum kullanmalı, toprak ve bitki gelişimi için doğaya ve çevreye zarar veren hiçbir kimyasal gübre, takviye ya da koruyucu kullanmamalıdır. Ayrıca kullanılan ürünler toprak biyo-çeşitliliğine zarar vermemelidir. Son olarak da üreticilerin standartlara uygun olması açısından organik sertifikaya sahip olmalıdır. Organik sertifika hem üretici hem de tüketiciyi koruyor.

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Türkiye’de organik tarımı geliştirmek için isteyen çiftçilerimize sertifikasyon desteği sağlıyor. bakınız

Gelecek Organik Tarımda

Dünyada ve Türkiye’de yapılan birçok araştırma organik tarım sektörünün gelişeceğini gösteriyor. Bu sebeple çitçilerimizin yatırım planlarına mutlaka organik tarımı da dahil etmeliler. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çiftçilerimizin organik tarım maliyet ve gelir analizi doğru yapmalılar. Topraklarının sağlığı, üretecekleri ürünün elverişliliği ve en önemli de kullanacakları koruyucu ve takviye edici gübrelerin doğaya ve çevreye zarar vermeyen organik iyileştirici ve gübreler olması gerekiyor.

Organik Yüksek Verimli Tarım

Doğaya ve çevreye zarar vermeyen %100 organik Bontera Mikrobiyal Gübre, toprak altı biyo-çeşitliliği koruyarak biyolojik döngüyü destekleyerek bitkileri strese karşı koruyor. Böylece erken çimlenme ve güçlü kök oluşumu sağlayan Bontera Mikrobiyal Gübre, maksimum verim sağlıyor. Ayrıca Bontera, “Türkiye Cumhuriyeti Organik Tarım” sertifikasına sahip olup güvenle kullanabilirsiniz.