Blog

Solucan Gübresi Nedir?

Toprağın bereketinden faydalanırken doğaya zarar vermemeyi amaç edinen organik tarım faaliyetleri, özellikle kimyasal kullanımının olmadığı, solucan gübresi gibi gübreleme uygulamalarıyla geleneksel tarımdan ayrılır.

Toprağın bereketinden faydalanırken doğaya zarar vermemeyi amaç edinen organik tarım faaliyetleri, özellikle kimyasal kullanımının olmadığı, solucan gübresi gibi gübreleme uygulamalarıyla geleneksel tarımdan ayrılır. Organik tarımda en sık kullanılan organik gübreleme yöntemlerinden biri mikroorganizma içeren gübre kullanmaktır. Solucan gübresi de mikroorganizma içeren gübre grubunda yer alır. Yüzlerce yıldır solucanların bitki büyümesini iyileştirmenin ve özellikle meyvelerin verimini artırmanın en iyi yolu olduğu bilinir. Peki, solucan gübresi nedir? Solucan gübresinin faydaları nelerdir? Solucan gübresi nasıl kullanılır? Tüm bu soruların yanıtları, blog yazımızda.

Solucan gübresi (Vermikompost) nedir?

Solucan gübresi, diğer adıyla vermikompost, en zengin doğal gübrelerden biridir. Solucan gübresi, solucan kozaları, bakteri, enzim, bitki maddesi kalıntıları ve hayvan gübresinden oluşan biyolojik bir karışım içerir. Bu nedenle solucan gübresi, mikroorganizma içeren gübre sınıfında yer alır. Suda çözünen ve bitki besinleri açısından zengin olan bu karışım, normalde üst toprakta bulunandan %50 daha fazla humus içerir.  Böylece topraktaki mikrobiyolojik çeşitliliği de artırır. Hayvan gübresi ve suni gübrelerin aksine bitkiler tarafından kolayca ve anında emilen solucan gübresi, bitki büyümesini destekler. Solucan gübresinin aynı zamanda toprağın su tutma kabiliyetini arttırması da başka bir faydasıdır. Dahası, kök çürüklüğü gibi kök hastalıklarını da engeller.

Solucan Gübresi Ne İçin Kullanılır?

Solucan gübresi, bitki besin maddesi olarak kullanılır. Ayrıca ağaçlar, sebzeler, çalılar ve çiçekler için dikim katkı maddesi olarak da kullanılabilir. Solucan gübresi, malçlama malzemesi olarak da değerlendirilebilir. Malçlama için kullanılan solucan gübresi, sulama yapıldığında minerallerin doğrudan toprağa emilmesini sağlar.

Solucan Gübresi

Solucan gübresi; ağaçlar, sebzeler, çalılar ve çiçekler için dikim katkı maddesi olarak da kullanılabilir.

Solucan Gübresinin Faydaları

Bitki hastalıklarıyla mücadele eder

Solucan gübresindeki humus, topraktan toksinleri ve zararlı mantarları ve bakterileri çıkarır. Bu sayede solucan gübresi, bitki hastalıklarıyla mücadele etmede önemli rol oynar. Solucan gübresinin, organik atıklardaki ağır metalleri sabitleme özelliği bulunmaktadır. Bu, bitkilerin ihtiyaç duyduklarından daha fazla kimyasal bileşikleri emmelerini önler. Bu bileşikler daha sonra bitkiler ihtiyaç duyduklarında salınabilir.

Toprağın su tutma kabiliyetini artırır

Solucan gübresiyle, yani hayvan gübresiyle, su erozyonuna ve sıkışmasına dayanabilecek ve ayrıca su tutmayı artırabilecek şekilde birleşen ve agrega adı verilen mineral kümeler oluşur. Böylece toprağın su tutma kabiliyeti artar.

Bitki için toprağın pH seviyesini dengeler

Solucan gübresi, pH seviyelerinin çok yüksek veya çok düşük olduğu toprakta bitkilerin büyümesine yardımcı olmak için bir bariyer görevi görür. Bitki için uygun olmayan pH seviyelerinde bile bitkinin topraktaki besinleri emmesine izin verir.

Topraktaki mikro flora popülasyonunu artırır

Solucan gübresi, içeriğinde bulunan hümik asit ile çok düşük konsantrasyonlarda bile bitki büyümesini destekler. Hümik asit içeren solucan gübresi,  ayrıca topraktaki mikro flora popülasyonlarını da artırır.

Solucan Gübresi Nasıl Kullanılır?

Solucan gübresi, çimlenme için kullanılabileceği gibi toprak düzenleyici olarak, gübre olarak veya sıvı gübre olarak da kullanılabilir.

Solucan gübresinin çimlenme için kullanılabilmesi için % 20 ila %30 oranında kum ile karıştırılması gerekir. Böylece başka bitki besini eklemeye gerek kalmadan yaklaşık üç ay boyunca sürekli bir büyüme sağlanabilir. Solucan gübresinin toprak düzenleyici olarak kullanılabilmesi için de çorak toprağı bir kat çapaladıktan sonra bir kat solucan gübresi eklemek ve su vermek gerekir. Bu uygulama ile ilk mevsimden önemli ölçüde büyüme kaydedilebilir. Direkt gübreleme için kullanılacak solucan gübresinin ise bitkilerin tabanına serpilmesi, hafifçe kazılması ve su eklenmesi yeterlidir. Solucan gübresi, su ile de kolaylıkla karıştırılabilir ve sıvı gübre olarak kullanılabilir. Bunun için her galon su için 1 fincan solucan gübresinin kullanılması ve 1 hafta beklenmesi gerekir. Bu sıvı karışım, hem güçlü bir gübre hem de yaprak spreyi olarak işlev görür. Aynı zamanda böcekleri kontrol etmeye de yardımcı olur.

Solucan gübresi yetiştiriciliği ile ilgili detaylı bilgilendirme için Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün hazırladığı dosyayı buradan inceleyebilirsiniz.