Blog

Yüksek Verimin anahtarı: Sağlıklı Toprak

Toprak, içerisindeki milyarlarca mikroorganizma ile yaşayan, nefes alan dünyanın en üretken organizmasıdır

Toprak, içerisindeki milyarlarca mikroorganizma ile yaşayan, nefes alan dünyanın en üretken organizmasıdır. Özellikle giderek artan dünya nüfusunun beslenme ihtiyacının karşılanmasında ana rol oynayan toprağın, sağlığının ve yapısının korunması sürdürülebilir tarım için vazgeçilmezdir. Aynı şekilde toprak sağlığı, üreticilerin yüksek verim almasını da doğrudan etkiliyor. Üreticilerin ve çiftçilerin emek ve sabırla yetiştirdiği ürünlerin yüksek verimli olmasında; ekim dönemi, sulama, iklim gibi faktörler etkili olmakla birlikte toprak sağlığı hayati bir role sahiptir.

 

Bitkilerin mevcut alanda maksimum ürün vermesi, toprak ve bitki arasında kurulacak ortalık ilişkisine dayanır. Sağlıklı toprak, içerisindeki milyarlarca sayıdaki mikroorganizma ile bitkilerin erişemeyeceği su, besin ve mineralleri kök vasıtasıyla bitkiye ulaştırır. Yeterli su, besin ve minerallere erişim sağlayan bitkiler ise toprak içerişimde daha fazla faydalı mikroorganizmanın yaşamasına olanak tanır. Böylece toprak sağlığı bozulmadan gelecek yıllara aktarılır. Bu sebeple, üreticilerimiz için yüksek verimin püf noktası, hem toprağı hem de bitki sağlığını aynı oranda dengeli bir şekilde korumaktan geçiyor.

 

Üreticilerimiz, toprak ve bitki verimi için birçok takviye ve gübre kullanıyor. Bu noktada üreticilerimizin gübre tercihinden hassas davranmaları gerekiyor. Tek taraflı sadece bitkinin gelişimine destek sağlayan takviye ve gübreler bitkiyi kısa süreli geliştirirken toprak sağlığının kaybolmasına neden oluyor. Uzun vadede ise sağlığını kaybeden topraklarda sadece bitkiyi destekleyen gübreler de işe yaramaz hale geliyor.

 

Sağlıklı Toprakla her daim yüksek verim
Üreticilerimizin yüksek verim almak amacıyla kullandıkları takviye ve gübre olarak toprak sağlığını destekleyen ve geliştiren gübreleri tercih etmesi gerekiyor. Düzenli olarak toprak sağlının korunması, yüksek verimi de garantiliyor.
Bu noktada, Bontera Mikrobiyal Gübre de içerisindeki 30’dan fazla faydalı mikroorganizma ile toprak sağlını koruyarak çiftçilerimize sürdürülebilir bir yüksek verim sağlıyor. Ayrıca kök gelişimini destekleyen Bontera Mikrobiyal gübre, organik yapısıyla bitki ve insan sağlığına uygunluğu konusunda tescillenmiştir.